< Styczeń - 2025 >
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9


Powiatowa koalicja na rzecz kultury ?  «
Zaproszenie do Przeglądu Teatrów Lalkowych «
To nie jest kraj dla wielkich ludzi «
HU-MAN BEING «


Źródło: inTARnet.pl

"Rozkaz - zapomnieć! Nieznana historia 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej" (((mp3)))    -   23/9/2008

Książka dla miłośników historii
Na księgarskim rynku ukazała się kolejna propozycja dotycząca 16 Pułku Piechoty – tym razem autorstwa Jerzego Rostkowskiego. Autor publikacji uważa, iż z dokumentów wyłania się obraz jednostki, która była jedną z najlepszych jednostek biorących udział w polskiej wojnie obronnej. ”Historia tego pułku, sięgającego swymi korzeniami do armii austriackiej została opisana (po raz pierwszy) dopiero w 2007 roku - pisze J. Rostkowski. Zespół działający pod egidą Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie wykonał analityczne opracowanie dziejów tej jednostki po raz pierwszy przekazując społeczeństwu wspaniały wycinek historii polskiego oręża. Miałem zaszczyt należeć do tego zespołu i w wymienionej pracy zawarta została niewielka, ze względu na szczupłość miejsca, część moich materiałów archiwalnych. Ponieważ do dziś uważam, że najważniejszą częścią dziejów 16. Pułku Piechoty jest jego epopeja we wrześniu 1939 r. właśnie na tym rozdziale historii jednostki skupiłem całą siłę swoich badań.


Zachęcam gorąco do wysłuchania rozmowy z autorem książki : pobierz plik


”Z setek pozyskanych przeze mnie relacji, dokumentów, informacji i niepublikowanych dotychczas zdjęć zaczął wyłaniać się obraz nieprawdopodobnie zaskakujący i wspaniały. Potrafię udowodnić i zrobię to w swojej książce, że 16. Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej był jedną z najlepszych jednostek biorących udział w polskiej wojnie obronnej. Możliwość ostatecznego potwierdzenia takiej tezy dało pozyskanie ogromnie wartościowych, a dotychczas zupełnie nieznanych materiałów dokumentalnych - między innymi unikalnego diariusza, pisanego w czasie działań wojennych od chwili mobilizacji dzień po dniu, aż do kapitulacji 20 września 1939 r. Autor, żołnierz 16 pp. artylerzysta, st. sierżant Wojciech Mleczko zachował w nim niebywałą dokładność i dbałość o szczegóły pozornie tak drobne, jak imiona koni biorących udział w kampanii u boku polskich żołnierzy. (...) Zawsze byłem przeciwnikiem określeń górnolotnych, uderzających niejednokrotnie przesadą. Nie sposób ich jednak uniknąć w czasie tej krótkiej analizy. Nieodparcie nasuwa się jeszcze jedno - "Jak Feniks z popiołów". Właśnie tak potrafił odrodzić się tarnowski pułk po ogromnych stratach poniesionych w opisanych bitwach pod Pszczyną oraz Rajskiem i zadawać wrogowi poważne straty aż do nieuniknionej kapitulacji.

Cała ta wojenna droga, pełna heroizmu, nazywanego przez bohaterów zwyczajnym obowiązkiem została odtworzona na kartach książki. Znalazły tu także miejsce powrześniowe, zadziwiające drogi żołnierzy pułku w obozach jenieckich i koncentracyjnych. Czytelnik odnajdzie także rzecz dla mnie osobiście niesłychanie ważną - odpowiedź na pytania - W JAKI SPOSÓB? DLACZEGO? W jaki sposób ten zadziwiający pułk, w którym służyli nie tylko mieszkańcy Ziemi Tarnowskiej, ale też Ukraińcy, Białorusini i Ślązacy potrafił ogromnie zintegrować się z przedwojennym Tarnowem stając się jego "ukochanym wojskiem" i przedmiotem wielkiej dumy? Dlaczego ten pułk osiągnął najwyższy poziom wyszkolenia moralnego, sportowego i bojowego stając się praktycznie przed wojną jednostką kadrową, a w czasie wojny osiągając wielkie, a nieznane powszechnie sukcesy? Sądzę, że właśnie odpowiedzi na te pytania i język, jakim napisana jest ta praca pozwolą jej dotrzeć nie tylko do wąskiego grona historyków i miłośników historii polskiego oręża, lecz także do szerokiej rzeszy zwykłych czytelników, w tym młodzieży, co przez pokazanie wspaniałych wzorców osobowych i pogłębienie świadomości historycznej wpłynie na właściwe kształtowanie współczesnych postaw patriotycznych i obywatelskich.

Dodatkowym atutem książki jest bardzo bogata ikonografia składająca się z ponad 200 zdjęć i map. Nigdy nie publikowane fotografie o wielkiej wartości faktograficznej udało mi się pozyskać w większości z prywatnych albumów rodzin żołnierzy 16 pp. Zdjęcia z koszar, ulic Tarnowa, defilad, zabaw i ćwiczeń a także fotografie z obozów jenieckich stanowią plastyczny obraz historii polskiej jednostki wojskowej w okresie międzywojennym. Podsumowując wszystko powyższe sądzę, że książka "Rozkaz - zapomnieć !" stać się może jedną z ciekawszych pozycji o tematyce drugowojennej w 2008 roku. Historia 16. Pułku Piechoty cieszy się wielkim powodzeniem, czego dowiodło szybkie wyczerpanie nakładu monografii tej jednostki. Jestem przekonany, że książka "Rozkaz - Zapomnieć!" będzie budziła podobne zainteresowanie choćby dlatego, że przynosi bardzo wiele całkowicie nieznanych faktów o wręcz sensacyjnym charakterze...”
– pisze Jerzy Rostkowski.

Książka, do której przedmowę napisał prof. Paweł Wieczorkiewicz, wydana została staraniem nowego wydawnictwa „Agencja 16”. Publikacja liczy 424 strony i zawiera 282 kolorowe ilustracje (niepublikowane dotychczas zdjęcia, mapy i dokumenty). Można ją nabyć we wszystkich znaczących księgarniach w Polsce, a także w Londynie, lub drogą korespondencyjną, za pośrednictwem strony internetowej http://www.tajemnice.org.pl/rozkaz.htm. W tym przypadku, na życzenie autor gwarantuje imienną dedykację dla zamawiającego. Ogólny koszt, wraz z przesyłką, wynosi 44 zł. Zamówienia można kierować na adres: jerzy.rostkowski@tajemnice.org.pl
MP

  start   |  fakty   |  zapowiedzi   |  teatr   |  kino   |  muzyka   |  wystawy   |  książki   |  różne   |  off   |  ludzie   |  adresy   |  kalendarium
© Copyright 2010 inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl