|
Źródło: inTARnet.pl
Inscenizacja dramatu Karola Wojtyły w wykonaniu niepełnosprawnych na Scenie Moliere - 16/12/2009 Brat naszego Boga Stowarzyszenie Scena Moliere we wrześniu 2008 roku rozpoczęło realizację projektu Pełnoprawny-Niepełnosprawny. W projekcie udział biorą osoby niewidome i niedowidzące, które uczestniczyły w treningu interpersonalnym oraz warsztatach teatralnych, zakończonych przygotowywaniem dramatu „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły. Kolejny spektakl zaplanowano na 15 stycznia 2010 r.
Reżyserii i adaptacji scenicznej dramatu K. Wojtyły podjął się znany krakowski aktor teatralny i filmowy – Artur Dziurman. W główną rolę wcieli się aktor Teatru Słowackiego Maciej Jackowski, w pozostałe role wcielą się osoby niewidome i niedowidzące. Scenografie i kostiumy przygotował krakowski scenograf i kostiumolog filmowy Ryszard Melliwa (m.in. scenograf w filmie „Brat naszego Boga” w reż. Krzysztofa Zanussiego).
Spektakl po realizacji został poddany audiodeskrypcji (wprowadzenie dodatkowych opisów słownych) aby osoby niewidome, miały możliwość pełnej percepcji przedstawienia.
Spektakl ma charakter filmowo-teatralny. Kręcenie sekwencji filmowych odbyło się już w Opactwie Ojców Benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu oraz w Parku im. W. Bednarskiego w Krakowie. Sceny filmowe są potrzebne aby ułatwić odbiór spektaklu, gdyż ze względu na niepełnosprawność aktorów nie można pozwolić sobie na rekwizyty i zbyt skomplikowaną scenografię, film zatem służy jako łącznik światów i planów akcji dramatu.
Projekt „Pełnoprawny-Niepełnosprawny” zakończyła konferencja podsumowująca całość w listopadzie 2009 roku.
Projekt Pełnoprawny-Niepełnosprawny realizowany jest w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych oraz Biblioteką Narodową. Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Bilety: 30 zł
15 stycznia, godz. 19.00,
Scena Moliere,
www.moliere.art.pl; ul. Szewska 4, tel. 12 292 64 00
|
|
|
|
|